Мовний закон Київради: дискримінація чи деокупація?

Депутати Київради підтримали Проект рішення голови фракції ВО «Свобода» Юрія Сиротюка «Подолання наслідків совєцької окупації в мовній царині» – документ, який має на меті зупинити мовну дискримінацію українців у громадському обслуговуванні й закріплює конституційне право на першочергове одержання послуг рідною мовою.
Про що саме йдеться у цьому документі? У яких сферах побуту його застосовуватимуть? Кого зобов’яже документ розмовляти українською? І чи справді має він дискримінаційний характер, як про це уже заявили представники «руського міра» і навіть один із депутатів від «Самопомочі»? Про це  «Вголосу» розповів сам  автор Проекту рішення, «свободівець»  Юрій Сиротюк.

 

Що конкретно передбачає Проект рішення і у яких сферах побуту він «працюватиме»? 

Почнемо з того, що в Києві неможливо знайти магазин чи кафе, де з вами розмовлятимуть українською мовою. Завжди виникає якась конфліктна ситуація, тебе брутально посилають. Я втомився сваритися й віджартовуватися. Я живу у Києві у ворожому мовному середовищі і мені це не подобається. От для того, щоб вгамувати такі конфлікти, це рішення й існує.

А Проект означає одне: у місті Києві у сфері обслуговування має застосовуватися українська мова. Тобто звертання в магазині, у транспорті чи у кафе або ресторані мають починатися винятково українською мовою. В кав'ярнях меню українською мовою мають пропонувати першим і лише потім – іншою мовою, якщо таке є.

Рекламні оголошення, вивіски, плакати, афіші, повідомлення, рекламна продукція, цінники повинні виконуватись українською мовою. У випадку, якщо вивіска суб’єкта господарської діяльності є відображенням зареєстрованого знака іноземною мовою, встановлення такої вивіски можливе лише з обов’язковим зазначенням її перекладу чи транслітерації українською мовою рівновеликим шрифтом.

Словом, усе просто. Проект простий як двері…

Цей документ уже встигли назвати дискримінаційним...

Я про це знаю: божевільні представники «руського міра» вже пишуть, що у Києві розстрілюватимуть за російську мову. Але це рішення жодним чином не стосується російської мови, покарань та обмежень. Воно стосується простого: більшість, а українську мову своєю рідною вважає 80% киян, має право обслуговуватися своєю мовою, почутою у своєму місті, у своїй столиці.

Окрім того, у проекті чітко прописано: в магазинах, кафе та інших закладах, де надаються послуги, розпочати розмову українською державною мовою має не турист, не клієнт, не споживач, а надавач послуги: продавець, кельнер чи кондуктор. Тобто почати розмову вони мають українською, а продовжити діалог можуть мовою, яка зручна клієнтові і яку водночас знає надавач послуг. Це нормальна європейська норма. Ніхто ж не протестує, коли в Італії з вами у магазині привітаються італійською. А вже потім, коли ви якось поясните продавцеві, що ви не знаєте італійської, то він шукатиме зрозумілу для вас мову. Для когось це буде англійська, французька, може, хтось знає російську.

Те ж стосується Києва. Приходить клієнт, з ним починають розмову українською. Він не розуміє, бо, наприклад, мешкає у Білорусії.  І якщо є продавець, який розмовляє білоруською, прошу. Рішення не дискримінує жодну мовну групу.

Тобто Проект не дискримінаційний: він лише закріплює конституційне право кожного українця на обслуговування в сфері послуг рідною мовою і зовсім не применшує прав інших мовних груп.

Проект рішення пролежав у Київраді близько року: чому так довго? І коли орієнтовно можна чекати на те, що рішення реально запрацює?

Проект рішення дійсно зазнав шаленого опору. І, головне, що процес зрушився з місця. Поки що це рішення прийнято за основу. Ухвалений його Проект. Згідно із регламентом Київської міської ради на внесення правок дається два тижні. Через два тижні будуть внесені правки. На наступному пленарному засіданні цей проект рішення винесуть у другому читанні. Якісь правки будуть враховані, якісь не будуть. Проект буде підписаний в цілому. Тоді будемо чекати на підпис міського голови Києва Віталія Кличка. І все, будемо потрохи його впроваджувати.

Не думаєте, що надавачі послуг його ігноруватимуть? Які санкції застосовуватимуть у такому випадку і які служби це робитимуть?

Я не хочу, щоб це рішення було репресивним. Не маю на меті когось обмежувати, дискримінувати чи карати. На першому етапі треба рекомендувати усім виконувати його добровільно. Далі шукатимемо якісь заохочувальні механізми. Я переконаний, що більшість суб’єктів підприємництва його виконають.

Щодо тих, хто його ігноруватиме принципово, то тут є кілька варіантів. Перший – громадський осуд. Треба буде вдарити по них копійкою: не ходити у ці кафе та магазини, не купувати. Другий – звертатись до органів захисту прав споживачів. І третє: коли ці магазини  та кафе звертатимуться за продовженням дії договору оренди чи ліцензії, ми скажемо – для вас, як злісних порушників, ми не зможемо цього зробити.

Але, наголошую, я б цього не хотів. Знаєте, мого проекту рішення узагалі не було б, якби скасували мовний закон Ківалова-Колесниченка. Але оскільки у нас є імпотентна, непрацююча, українофобська Верховна Рада, то ми мусимо захищати українську мову на кожному клаптику території, де це вдається.

 

Адріана Гринишин, «Вголос»

 

ЗА ТЕМОЮ

КОМЕНТАРІ 31 +

КОМЕНТУВАТИ

 • Правда 23 квітня 2017 10:40 Відповісти IP:  82.145.221.--- «Русскоязичіє» (а з ним – омоскалення) – це ЗНАРЯДДЯ московської колоніальної експансії. Так було завжди, так є і тепер.
  Один з провідних українських мовознавців Іваан Огієнко (митрополит Іларіон), що здійснив переклад українською мовою Святого Письма, застерігав: «Без … рідної мови немає всенародної свідомості, без свідомості немає нації, а без свідомої нації – нема державності»…
  http://volianarodu.org.ua/uk/Gromadyanske-suspilstvo/Russkoyazychiye-tse-odvichne-znaryaddya-moskovskoji-kolonialnoji-ekspansiji
 • Для (Дзюник 18:41) 22 квітня 2017 21:26 Відповісти IP:  82.145.221.--- Корінний - значить той, в кого дух і корені звідси, а не ноги, що принесли сюди ворога.
  Ненависть до галичан є тільки в неслов’янського ординського мутанта.
 • фіма23 квітня 2017 09:52 Відповісти IP:  82.145.221.--- ОСОБИ, ЩО НЕ ВОЛОДІЮТЬ УКРАЇНСЬКОЮ МОВОЮ, МАЮТЬ ІНОЗЕМНИЙ ПАСПОРТ -ПОЗБАВЛЯЮТЬСЯ ГРОМАДЯНСТВА УКРАЇНИ ЗА РІШЕННЯМ СУДУ, ТА ЗАЯВИ МВС !!
 • Галичан22 квітня 2017 20:50 Відповісти IP:  192.42.116.--- Племінник Суркова, якй вдає з себе "пранкера Вована" з позиченого в Авакова телефона обманув Олега Скрипку змусивши вибачатись перед "Аваковом і всіма російськомовними в Україні" за "гетто" пояснивши по тексту що це всьоголиш розмова з студентами і давня.
  Можете почитати коментарі ненависті до України і до українців під цим відео навіть після вибачення: https://www.youtube.com/watch?v=zR5fpbCgADU
  Ще є питання чому потрібно розвивати українську мову і не шукати дружності в москалів? Вони завжди такими були. Куди не ткнись в інтернеті - всюди ці уродливі раби російські плюються ненавистю на нас.
  Відстоюймо своє. Крапка.
 • фіма23 квітня 2017 09:55 Відповісти IP:  82.145.221.--- Президент - фігура, яка перебуває при владі лише протягом певного терміну, кажучи простіше, - тимчасовий правитель. Як показали минулі 10 років, основна мета цих тимчасових правителів - побільше нажертися за період свого правління, а там - хоч трава не рости ...Яка країна, який народ, яке майбутнє ?! Головне - хапнути побільше, поки є можливість.А перед відходом, виторгувати собі президентські пільги, президентські пенсії, президентські «хатинки» і, найважливіше, гарантію заборони на судові переслідування для себе і для членів сім'ї - свого роду індульгенцію на все життя.
  Саме тому ці президенти-одноденки так ретельно підбирають собі наступників, готових гарантувати їм статус «недоторканних»..Е.ХОДОС
 • Калина22 квітня 2017 19:43 Відповісти IP:  46.133.1.--- Дзюню,ніякий ти не львів'янин,ти кацапська троляка,зайда,внук або син вбивці НКВД,ти не любиш українців,то що тут сидиш ,вали у процвітаючий Кацапстан.
 • Мовний22 квітня 2017 16:49 Відповісти IP:  141.170.2.--- Мова скріплює державу. Її потрібно просувати для захисту від "добрих сусідів".
 • Коментар 21 квітня 2017 17:40 Відповісти IP:  82.145.220.--- Людина, байдужа до мови своєї країни — дикун.
  Славетний письменник Панас Мирний сказав: “Найбільше і найдорожче добро в кожного народу — це його мова”.
  Українська мова ні в кого не позичена і ніким не дарована. Це витвір і власність українського народу.
  Вона єднала українців у часи монголо-татарського лихоліття, панування польських магнатів, шаленства московських посіпак.
  Нею створено сотні тисяч пісень, багатющу, глибоко гуманну літературу.

  На своєму історичному шляху становлення й розвитку як нації український народ мав власну Київську державу, Галицько-Волинське князівство, Литовсько-Руське князівства (до речі, державною мовою в цьому князівстві була українська мова — говірка української волинської шляхти), Гетьманщину, Українську Народну Республіку, довів своє існування на референдумі 1 грудня 1991 року й під час двох революцій — Помаранчевої 2004 року та Революції Гідності 2013—2014 років.
  http://volianarodu.org.ua/uk/Kultura-i-duchovnist/V-Ukrajini-pry-vladi-zalyshylysya-providnyky-kolonialnoji-movnoji-polityky-Rosiji-profesor-ivan-Uschuk
 • Дзюник22 квітня 2017 10:02 Відповісти IP:  89.105.247.--- Тільки абсолютний невіглас може говорити,що "говіркою Галицько-Волинського князівства була українська мова"...І щоб не сперечатись просто процитую один з літописів князівства часів Данила..."І сняшася во Дорогичінь,прія вєнєц в город Дорогичінь.Бє бо по смєрті Романовь снімался король со ятровью,вда дщєрь за королєвіча"...Хто скаже,на яку мову це подібно?Мені так здається (можу помилятись) що більше на російську...
 • Данило6 травня 2017 14:18 Відповісти IP:  85.2.185.--- Мова Русі (а русью називали в літописах лише Київщину, Переяславщину та Черніговщину) так от мова їхня це протоукраїнська як і мова Галицько-Волинського князівства, а потім і королівства утворили українську (руську мову) мову русинів так українці назвали себе ще до 1940 років. Це нн вигадка почитайте зочаб тих же російських філологів навіть академік Залізняк найвідоміший російський теж вам в своїх інтерв'ю це скаже та й самі ви можете це перевірити є архіви онлайн. Нагадаю що писали літописи староьолгарською яка складає нині більше половини російської мови тому вони так схожі. Жива мова людей навіть московії ближче до ростово-суздальських говорів схожа більше до української і білоруської. До речі мовні елементи типу "ходив" "вовк" замість волк і ходил це риса галицько-волинського наріччя давньоруської мови (яка в реалі була просто сукупністю лоеальних говорів) Літературною мовою переписки була Давньокиївська з вкрапленями староболгаризмів, а літописи до 17 століття писали в основному лише староболгарською.
 • Данило6 травня 2017 14:10 Відповісти IP:  85.2.185.--- Це не російська, а церковнослов'янська. Для обдарованих я нагадаю, літописці це чинці, а вони писали староболгарською "словєньскою" мовою чужою східним слов'янам. Російська мова має з 60% лексем, слів, конструкцій мовних запозичених з староболгарської тому вона вам здається схожою. Ці 60% проти 7-14% полонізмів в українській ніщо. Про 60% церковних слів в російській мові це офіційне твердження А. Залізняк (рос. професор РАН) так і сама академія "российской академии наук РАН" сей факт визнає.
  Почитайте козацькі літописи там то церковна то проста мова є. Почитайте берестяні грамоти там ви побачите для себе мову дуже схожу до української.
 • Мовний22 квітня 2017 16:48 Відповісти IP:  141.170.2.--- Гуа-гуа говорили дуже древні греки.
  Звідки літопис? Джерело, оригінал, скан документу.
  Українська видозмінилась з часом як і всі мови.
  Ви не розумієте галичан? Що забули на львівському сайті? Спілкуйтесь вашою негалицькою українською з москалями. Розкажите при голодоморі як у вас вийшло.
 • Галичан22 квітня 2017 19:55 IP:  85.25.103.--- Допис "Галичан 22 квітня 2017 19:53" до "Дзюник22 квітня 2017 18:41".
 • Галичан22 квітня 2017 19:53 IP:  85.25.103.--- Люби не люби - твої проблеми. Побрехеньки під нелюбов не потрібно сочиняти.
 • Дзюник22 квітня 2017 18:41 IP:  93.178.255.--- Не люблю галичан...Сам корінний галичанин (львів"янин) а галичан не люблю...
 • Дзюник21 квітня 2017 17:27 Відповісти IP:  178.136.240.--- Єдина причина,якою виправдовувались росіяни захоплюючи Крим і починаючи війну на Донбасі - це мовна дискримінація російського населення України...Ця причина залишиться єдиною,коли росіяни вирішать захопити Україну в цілому...Як назвати людей,які дають москалям такий козир?Тим паче закон виконуватись не буде...ніколи...
 • фіма23 квітня 2017 10:02 Відповісти IP:  107.167.104.--- «УКРАЇНЦІ», ЩО НЕ ВОЛОДІЮТЬ УКРАЇНСЬКОЮ МОВОЮ, ЧИ МАЮТЬ ІНОЗЕМНИЙ ПАСПОРТ -ПОЗБАВЛЯЮТЬСЯ ГРОМАДЯНСТВА УКРАЇНИ ЗА ЗАЯВОЮ МВС ТА РІШЕННЯМ СУДУ !!
 • Мовний22 квітня 2017 16:44 Відповісти IP:  141.170.2.--- Не єдина причина. Є ще "нелегітимний переворот". Притіснення чи плекання російськомовних - не грало ролі. Сам факт існування таких дав Росії виправдання в очах "Ле Пен" захоплення Криму і Донбасу. Як не лелей російськомовних і сепаратистів - зупиняє вторгнення армія. Кремлю начхати на російськомовних і росіян в Україні.
  Сміло поширювати українську мову не заборонами і квотами, а популяризацією і створеннями україномовного продукту.
  Не лякайте себе і інших "боюсь роздратувати росіян" українською мовою. Ви не в полоні.
 • Калина22 квітня 2017 16:42 Відповісти IP:  46.133.205.--- Садопомічний троль виявляється ще і українофобом .Ми в своїй країні повинні догоджати Кремлю,бо інакше путін нападе.Бери чемодан і вали на "сваю родіну",в Мордорі скільки мільйонів українців проживає?І що там є україномовні школи ,ЗМІ?Недавно закрили єдину в Московії укр.бібліотеку.І чи десь там почуєте укр. мову?Заслані і проплачені агенти Кремля будуть нас лякати своїм карликом.
 • Fakt21 квітня 2017 17:14 Відповісти IP:  194.44.30.--- Більше 90% громадян України вважають себе етнічними українцями, - опитування.
  Майже 100% молоді вважають себе етнічними українцями!
  Серед молоді від 18 до 29 років частка етнічних українців сягає майже 100%.
  Серед тих, кому за 60, – менше 90%.
  Абсолютна більшість громадян України (92%) вважають себе етнічними українцями, 6% – етнічними росіянами, 1,5% віднесли себе до інших етносів, свідчать дані опитування Центру Разумкова.
  http://dt.ua/UKRAINE/bilshe-90-gromadyan-vvazhayut-sebe-etnichnimi-ukrayincyami-239470_.html
 • лемко22 квітня 2017 16:21 Відповісти IP:  46.200.180.--- при тестування фондом Геллапа, 86% обрали анкету російською мовою
 • НЕО21 квітня 2017 15:41 Відповісти IP:  195.22.113.--- Цілком слушний законопроект який потрібно прийняти в усіх без виключення українських містах.Мова сфери обслуговування,навчання,держслужби має бути - УКРАЇНСЬКОЮ.
 • Моя думка21 квітня 2017 14:34 Відповісти IP:  149.56.229.--- Українській столиці - українську мову.
 • Тася21 квітня 2017 13:54 Відповісти IP:  95.132.125.--- Не нравится? ЧЕМОДАН - АВТОВОКЗАЛ - ХУТОР. Туда, где тебя понимают. Освободи чуждую тебе территорию от своего присутствия, и не будет никаких проблем.
  Мой род живет в Киеве с незапамятных времен, мы наполовину поляки. И у нас всегда все народности говорили на русском. Украинцы приезжали с со своих селищ и тоже переходили на русский. Киев - русскоязычный город и таковым останется!
 • Моя думка21 квітня 2017 14:33 Відповісти IP:  149.56.229.--- Без податків "з селещ" і статусу столиці в Київ перетвориться на жербацький Донецьк, який шукає спонсора і у кому продався і з ким воює.
  Немає окремо "рускоязичного Кієва" і решту країни.
  Не буде Київ говорити Україснькою - перенесемо столицю в інше україномовне місто.
  Львів нажаль зараз не підходить - сміття забагато.
  Але варіанти є.
 • Моя думка21 квітня 2017 14:25 Відповісти IP:  149.56.229.--- Чемодан вокзал наполовину в Польщу наполовину в Росію.
  Київ - українське місто тимчасово захоплене хутоянами з Росії і Польщі.
  Вали зі своїм родом на Урал в землянку, незапамятна.
 • Володимир21 квітня 2017 14:05 Відповісти IP:  194.44.84.--- Прийде час і кацапи молитимуть українців, аби вони їх помилували і вислали на хутір. Але на всю кацапську орду хуторів не вистачить. Та й шкода, якщо чесно. Тому сорі, кацапня...
 • P, S21 квітня 2017 13:51 Відповісти IP:  89.105.247.--- Це мені нагадує часи колективізації, тобто вступ, обовязково, добровільний до колгоспу, невжеж якісь ще ідіоти мислять про насильну українізацію, це уже позаминуле сторіччя, українець і будь який мешканець України буде україномовним коли йому не соромно буде у світі гордитись своїм походженням, а так це має вигляд якогось ще додаткового глумління над мешканцями країни і особи, носії такої думки -це зрадники і злодії, навіть у вишиванках
 • Моя думка21 квітня 2017 14:29 Відповісти IP:  149.56.229.--- Не бачу ніякої насильної українізації в законі, коли меню подаватимуть українською мовою в Україні.
  Насильна русифікація, коли бють і вбивають, висилають в Сибір за українську мову.
  Залишити все як є віддати мокалям ще декілька міст України, які вони русифікували.
  Звичайно лише економічним процвітанням за часів українізації можна вирішити проблему.
  Але малесенький крок у напрямку у Києві не пошкодить.
 • Моя думка21 квітня 2017 13:41 Відповісти IP:  79.172.193.--- Київ столиця України? Тож приїхавши в Київ українець має опинятись в мовному комфорті і бачити зразок до чого варто прагнути.
  Київ багато раз переходив з рук в руки і був різними колонізований і заселений.
  Звичайно різко подолати наслідки не вдасться і не всюди це доречно.
  Не виселяти всіх російськомовних, а легко нагадати що це Україна і якщо не хочуть потрясінь донбасянських всі мають бути за одно і починати з мови.
  А хто хоче як Донбас "руского міра" того мовою в сфері обслуговування не перевиховаєш - тут СБУ мала б працювати.
 • Моя думка21 квітня 2017 13:37 Відповісти IP:  79.172.193.--- Не обмежуватись лише мовними патанням для більшої поваги і чесності намірів.
  Москалі звичайно будуть вопити про геноцид саранчі непрошеної.
  В Україні має бути українська мова - це природно. Не подобається - паспорт з тризубцем на стіл.

Загрузка...
Погода, Новости, загрузка...
Завантаження...
RedTram
http://joxi.ru/82Q4PW8IjpQ3Lm